Uprzejmie donoszę…

Nielegalne wysypiska śmieci to wciąż wielka bolączka w otaczającej nas rzeczywistości. Chociaż rośnie w społeczeństwie świadomość legalnej drogi pozbywania się odpadów, to jednak wygodnictwo czy chęć uniknięcia ewentualnych kosztów, z jakimi wiąże się legalna utylizacja odpadów sprawiają, że wyrzucanie niewygodnych śmieci w miejscach niedozwolonych zdarza się i to wcale nierzadko. Najbardziej cierpią tzw. okoliczności przyrody w postaci obszarów leśnych i zbiorników wodnych. Także w obszarach zurbanizowanych, gdzie publiczne kosze i pojemniki na odpady są powszechnie dostępne, nierzadko w bliskiej odległości od osiedli i parków też „śmieciowych” podrzutków nie brakuje. Walka z tym procederem łatwa nie jest, ale na pomoc przychodzą nowe technologie.

W 2012 roku powstała aplikacja pomagająca lokalizować nielegalne składowiska odpadów. Po prostu każdy, kto gdzieś na trasie czy w plenerze zauważy takie bezpańskie, wyrzucone śmieci może w prosty sposób ze swojego telefonu dać o tym znać odpowiednim służbom z dokładnym określeniem lokalizacji na mapie i określeniem rodzaju odpadu.

Świadomy ekologicznie obywatelski donos to zjawisko jak najbardziej pozytywne. Nierzadko zdarza się, że przypadkowi świadkowie nielegalnego procederu dokumentują ten fakt przy pomocy smartfonów czy kamerek samochodowych. Sprawców udaje się ustalić i pociągnąć do odpowiedzialności, choć to zwykle wymaga więcej czasu.

Odpowiedzialne za walkę z nielegalnymi wysypiskami władze gmin coraz częściej wykorzystują kamery i systemy monitoringu. Montują je w miejscach najbardziej ulubionych przez dzikich „wysypiskowiczów” (np. wjazdy do lasu). Fotopułapki stanowią od kilku lat niezły, bo dość skuteczny straszak przed takimi nieekologicznymi zachowaniami.

odbiór odpadów

Dron miejski

Ostatnio do akcji wkraczają drony. Zastosowanie tej techniki umożliwia nie tylko monitorowanie całych obszarów, ale i bardzo szybkie reagowanie. Winnych można by ustalać i karać nawet bezpośrednio na gorącym uczynku. Nowe regulacje prawne (między innymi dotyczące naszej prywatności) dają zielone światło dla wykorzystywania dronów w miejskiej przestrzeni powietrznej między innymi do walki z nieprawidłowymi procederami w sferze odpadów.

2019-07-24T12:26:24+00:00 Marzec 5th, 2018|odbiór odpadów|0 Comments

Leave A Comment